V úterý 7. 10. 2014 vyrazily ročníky kvinta, část sexty, septima a 4. ročník za doprovodu vyučujících Mgr. M. Švadlenové, Mgr. Rosochové a Mgr. J. Lambertové na výlet za kulturou do naší metropole.
Anabáze začala na Kampě, kde jsme navštívíli galerii výtvarného umění Sovovy mlýny. Tuto expozici zřídila pro český národ ze svých soukromých sbírek Meda Mládková. V těchto dnech se štědrá mecenáška dožívá 95. narozenin, a proto zpřístupnila školním výpravám vstup zdarma. Zhlédli jsme díla představitelů českého moderního umění – Jiřího Koláře, Otty Gutfreunda a Františka Kupky. Nemalý obdiv u nás získala moderní úprava a přestavba industriální stavby, ve které je expozice umístěna.
Dále se naše kulturní expedice rozdělila. Literárních poznatků chtiví studenti zamířili do nedaleké cihelny, která byla důmyslně upravena a v jejích prostorách byla instalována interaktivní výstava o životě a díle Franze Kafky. Fotografie, informace z autorova života, úryvky z Kafkových děl, ale i prostorové a obrazové ztvárnění autorových myšlenek a pocitů nám doplnily informace z hodin literatury.
Mezi tím se výtvarníci lační nových moderních forem přesunuli na Václavské náměstí, kde začínal v hotelu Evropa 14. ročník festivalu Designblok. V prostorách a pokojích starého secesního domu prezentovala jednotlivá česká studia své představy, jak má vypadat moderní design svítidel, nábytku, elektronických spotřebičů, koupelen, tapet, ale i šperků.
Jednoznačně vyhrával jednoduchý elegantní, ale funkční tvar.
Tím jsme vyčerpali náš plánovaný program v Praze a ujížděli jsme směrem k Dobříši, kde nás již v nedaleké Staré Huti očekávala v Čapkově muzeu paní průvodkyně, která je úžasnou znalkyní Čapkova života, díla, myšlenek a doby, ve které tento český spisovatel s největší slovní zásobou žil. Prohlédli jsme si domek uprostřed podzimní zahrady od přízemí až po podkroví a v každé místnosti jsme se mohli přesvědčit, že Karel Čapek byl nejen pilný spisovatel, dramatik, novinář, cestovatel a vášnivý zahradník, ale i demokrat, který svúj život zasvětil obyčejnému svobodnému lidství.
Nabití informacemi a s ušoupanýma nohama jsme již v pozdním odpoledni dorazili do Tábora. Pro některé studenty tímto kulturní vyžití nekončilo. Čekaly je ještě rytmy a krokové variance tanců, kterým se učí v tanečních. Ale to je už jiná kapitola.