Vážení rodiče, vstup do prvního ročníku základní školy je velký krok nejen pro dítě, ale i jeho rodiče a blízké okolí. Toto období je pro dítě zlomové a mělo by s sebou přinášet jen pozitivní prožitek, protože dítě se do školy přirozeně těší. Pokud je zralé a připravené na přechod ze školky do školy, musí se ono i rodiče připravit i na povinnosti, které s sebou změna přináší.
Symbolem nové role se stává nákup školní tašky. Můžeme skutečně říct, že jde o další akt, který je vlastně jakýmsi rituálem. Právě koupí školní tašky se dítě začne mnohem více usazovat do role školáka. Doporučená váha školní aktovky a to nejen pro prvňáka, je 10% hmotnosti těla.
Nepřetěžujme prvňáčky ani ostatní školáky množstvím mimoškolních aktivit, vhodné je přidávat postupně, podle toho, jak dítě školu zvládá.
Je také důležité volit správnou skladbu jídelníčku, ale neméně důležité je jíst pravidelně. Optimální počet je 5-6 menších porcí za den. Tímto způsobem se rovnoměrně rozvrství příjem energie a tělo pak nemá potřebu si její část ukládat do zásoby. Dbejte tedy na to, aby Vaše dítě jedlo opravdu pravidelně několikrát denně v rozmezí cca 3 hodin. Pravidelná strava rozdělená do celého dne také zamezí přejídání v odpoledních a večerních hodinách.
Začátkem by měla být vydatná snídaně jako start do nového dne.
Školní svačiny dětí jsou tématem v poslední době velmi aktuálním. Podle nedávného průzkumu bylo zjištěno, že 23 % dětí v šestých třídách základních škol vůbec nesvačí! Když děti svačí, jsou jejich favority bílé pečivo, salám nebo sladkosti. Ovoce je na tom daleko hůře, pouze u 22 % dětí je pravidelnou součástí jejich svačiny.
Správná volba:
- Chléb nebo pečivo s rostlinným tukem, šunka a/nebo tvrdý sýr
- Chléb nebo pečivo s pomazánkou
- Tvarohový dezert nebo ovocná přesnídávka
- Zelenina a/nebo ovoce Sušené ovoce, domácí müsli, směs ořechů
- Občas něco sladkého, nejlépe připravené doma
Oběd by měl být něčím jako završením hodování první poloviny dne – za první polovinu dne bychom totiž měli sníst asi 60 % energie, kterou za den sníme, oběd by měl tvořit cca 30-35 %.Co by ale u zdravého oběda chybět nemělo, je zelenina nebo ovoce.
Odpolední svačina by měla tvořit už jen 10 % energetického příjmu.
Poslední jídlo dne představuje večeře, která by měla pokrýt asi 15-20 % denního energetického příjmu.
Jak se připravit na začátek nového školního roku?
- Alespoň týden před začátkem školního roku upravte režim – dřívější budíček, dřívější večerka
- Rodiče vybírají pomůcky do školy společně s dětmi a berou to jako významnou součást přípravy na výuku
- Úklid pokojíčku a příprava stolku v pokoji tak, aby se u něj žák mohl připravovat.
- Rodiče si povídají s dětmi o jejich představách, co je v následujícím školním roce čeká a vypráví o svých zážitcích ze školních let.
- Nejen prvňáčci, ale i větší děti potřebují podporu svých rodičů, nabízejte jim svou pomoc.
- Domácí příprava pro prvňáka by neměla přesahovat 20 minut.
Nezapomeňme, jak často bude dítě zažívat pocit úspěchu, tak se bude formovat jeho vztah k dalšímu vzdělávání.